Technologia 2017-11-02T20:23:00+00:00

TECHNOLOGIA

1535389_516378911852969_334252676399712693_n

WŁASNA PRODUKCJA

Jakość produktu jest bezpośrednio związana z technologią produkcji. Dlatego też firma Princ Parket nie uznaje w tej kwestii żadnych kompromisów. Wszystkie podłogi Princ Parket wytwarzane są przy użyciu najnowocześniejszych technologii w halach produkcyjnych w czeskiej miejscowości Telnice u Brna. Spełniają europejskie normy a ich jakość została poświadczona przez uprawnione czeskie instytucje państwowe oraz posiadają europejski certyfikat CE.

 

OCHRONA ŚRODOWISKA_MG_6185

Producent, korzystając z surowca naturalnego, jakim jest drewno dębowe, przykłada dużą wagę nie tylko do dokładnej selekcji desek pod względem ich jakości, ale również pod względem ich pochodzenia. Kieruje się poczuciem odpowiedzialności za ochronę środowiska naturalnego i zalesienia, przez co wykorzystuje drewno pochodzące tylko i wyłącznie z objętych nadzorem prawnym wycinek, które zobowiązane są do sadzenia nowych drzew. Wszelki odpad powstały przy produkcji podłóg wykorzystywany jest do wytwarzania naturalnych brykietów drzewnych bez użycia spoiwa.

TECHNOLOGIA DESEK WARSTWOWYCH

Do sklejania poszczególnych warstw parkietu stosowana jest najwyższej jakości technologia, której owocem jest klej poliuretanowy nanoszony w wysokiej temperaturze. Warstwy podłogi są do siebie precyzyjnie dociskane a łączący je klej nabiera po wystygnięciu ogromnej wytrzymałości zachowując przy tym elastyczność. Klej ten nie emituje szkodliwych sybstancji lotnych i jest bezwonny oraz całkowicie nieszkodliwy dla człowieka. Dzięki zastosowanej technologii warstwy parkietu nie rozklejają się nawet w przypadku bezpośredniego działania wody.

warstwy png

 FREZOWANIE

Frezowanie nadaje deskom ostateczny kształt, którego najważniejszym aspektem są elementy łączeniowe – pióro i wpust. Przy frezowaniu wymagana jest najwyższa precyzja, gdyż jakakolwiek niedokładność ma bezpośredni wpływ na montaż i ostatecznie na jakość podłogi. Dlatego też firma Princ Parket stosuje w tym celu specjalistyczne urządzenia o diamentowych elementach, które zapewniają precyzję do setnych części milimetra.

OBRÓBKA POWIERZCHNIw202-5

Różnorodność stosowanych obróbek powierzchni nadaje podłogom Princ Parket niepowtarzalny charakter i wygląd. Przy produkcji podłóg używane są liczne specjalistyczne maszyny do poszczególnych rodzajów ręcznej obróbki. Deski obrabiane są ręcznie przez doświadczonych rzemieślników, a proces ręcznego postarzania drewna oparty jest na tradycyjnych metodach, co, w odróżnieniu od większości producentów stosujących masową produkcję, daje każdemu klientowi indywidulaność każdej deski i podłogi jako całości.

(opis poszczególnych rodzajów obróbek powierzchni poniżej)

OLEJOWANIEtechnologie2

Podłogi Princ Parket są wykańczane najwyższej jakości olejami niemieckiej firmy Biofa. Oleje te są z jednej strony całkowicie naturalne, z drugiej zaś, dzięki innowacyjnej technologii, zapewniają podłogom niezwykłą trwałość, dzięki czemu olejowana podłoga nie ustępuje w niczym powierzchniom np lakierowanym, a przy tym posiadają zalety, których tamte nie mają. Bezpośredni kontat z powierzchnią drewna, dotyk jego faktury, wreszcie praca naturalnego drewna, które oddycha, przyjmuje i oddaje wilgoć oraz starzeje się i nabiera z czasem unikalnego charakteru, będąc przy tym powierzchnią łatwą w pielęgnacji i odporną na uszkodzenia, przez co często stosowaną w miejscach publicznych, takich jak restauracje.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Wszystkie podłogi Princ Parket i Planet Parket mogą być stosowane wraz z systemami ogrzewania podłogowego. Posiadają certyfikat instytutu doświadczalnego w Zlíně, a ich opór cieplny (dla deski trójwarstwowej) wynosi około 0,13 m2K/W (grubsze deski Jumbo o grubości 19 mm mają opór cieplny około 0,16 m2K/W). Zalecany współczynnik przenikania ciepła dla podłóg montowanych na ogrzewaniu podłogowym nie powinien przekraczać 0,18 m2K/W, więc parametry naszych podłóg idealnie odpowiadają wymogom takiego ogrzewania.

CHARAKTERYSTYKA DREWNA – KLASYFIKACJA

 

Deski są standardowo segregowane w trzech klasach różniących się strukturą drewna:

Mocno rustykalny charakter GOTHIC to drewno z większymi pęknięciami, sękami, wyraźną barwą, wyraźnym usłojeniem i wieloma innymi mocno wyrazistymi cechami. Pasuje zarówno do wnętrz silnie rustykalnych czy industrialnych, jak i do eleganckich i prostych wnętrz w stylu nowoczesnym.

Charakter rustykalny ROCK to drewno posiadające większe sęki, częściowo kitowane, naznaczone jest też niewielkimi pęknięciami lub wrośnięta korą czy lusterkami. Charakteryzuje się bardzo naturalnym wyglądem drewna i jest polecane dla osób, które nie lubią ujednolicania wyglądu surowców naturalnych. Ich małe niedoskonałości stanowią ozdobę i wyraz charakteru- są ich zaletą a nie wadą.

Klasa desek CLASSIC to drewno o delikatnej strukturze i o mniej wyrazistym wyglądzie. Zawiera jedynie niewielkie zarośnięte sęki, występujące sporadycznie czarne oczka, naturalne różnice w wybarwieniu i inne naturalne cechy drewna. Większość desek w klasie Classic jest pozbawiona sęków i innych cech, przez co polecane są do wnętrz klasycznych, prostych lub przeciwnie, do zrównoważenia swą ujednoliconą strukturą pomieszczeń bogato dekorowanych.

 

OBRÓBKI POWIERZCHNI

 

FAZOWANIE– fazowanie to ścięcie krawędzi deski podłogowej. Wszystkie podłogi Princ Parket są standardowo fazowane z czterech stron, możliwe jest jednak zamówienie desek bez fazy, jak i desek z szerszą fazą dla podkreślenia stylu rustykalnego. Fazowanie optycznie wydłuża deskę, uwydatnia przestrzenny charakter naturalnego drewna, które nigdy nie wygląda jak zwyczajny panel a także sprytnie ukrywa szczelinki, które mogą czasowo powstawać w sezonie grzewczym, gdy spada zarówno wilgotność powietrza, jak i drewna.

POPRZECZNE PIŁOWANIE (TRAKOWANIE)powierzchnia trakowana to wyraźnie mechanicznie opracowana powierzchnia imitująca tę wychodzącą spod piły traku. Dalszym krokiem jest jej szczotkowanie. Wyraźniejsze mechaniczne wykończenie zapewnia dobrą przyczepność i dobrze maskuje ewentualne uszkodzenia, a także daje niezwykle interesujący efekt wizualny oraz ciekawą strukturę powierzchni wyczuwalną przy dotyku podłogi.

RĘCZNY HEBEL, DŁUTO, ŚCIERANIE I NATURALNE ZESCHNIĘCIEtego typu powierzchnie obrabiane są ręcznie. Każdy element w wyniku takiej obróbki jest inny, zależny od struktury konkretnego kawałka drewna. Finalny wygląd deski Classic, Rock i Gothic wynika z rysunku i struktury drewna. Takie samo wykończenie powierzchni na drewnie innego rodzaju może dać różny efekt. Każde włókno lub sęk na drewnie rustykalnym zmienia charakter obróbki i tworzy w ten sposób oryginalną strukturę powierzchni. Obróbka powierzchni typu hebel czy dłuto jest wyknoywana przez doświadczonego, zręcznego rzemieślnika, potrafiącego nadać podłodze niebanalną elegancję i stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Powstające w ten sposób podłogi są naprawdę niepowtarzalne i cieszą nie tylko oczy, ale także dłonie i bose stopy domowników, którzy mają z nimi kontakt.

SZCZOTKOWANIE– szczotkowanie powierzchni jest ostatnim wykończeniem. Polega na wyszczotkowaniu miękkich słojów przyrostu rocznego drzewa z powierzchni deski oraz poprawie odporności i twardości podłogi. Intensywność szczotkowania może być różna. Wykonywane jest ono zestawem specjalnych szczotek tworzących idealnie płytkie i szerokie zbieranie, podkreślających teksturę drewna.

WĘDZENIE – wędzone podłogi CORPUS powstają poprzez poddanie desek obróbce z użyciem amoniaku, który dzięki reakcji z zawartą w drewnie taniną, powoduje jego typowe ciemniejsze wybarwienie. Zawartość taniny w każdej desce jest inna, dlatego też kolorystycznie, deski te mogą być różne. Przynosi to niezwykle ciekawy efekt, szczególnie na większych powierzchniach. Technologia wędzenia jest wykonywana na surowej desce bezpośrednio przed wykończeniem olejem. Dzięki temu w wierzchniej dębowej warstwie wytwarza się przydymiony kolor na głębokości 1-2 mm. Dla ujednolicenia zbyt wyraźnych różnic kolorystycznych możliwe jest zastosowanie oleju tonującego. Wędzone podłogi mają niepowtarzalny charakter i pięknie się starzeją. Podłogi, które nie są poddawane procesowi wędzenia w ofercie Princ Parket oznaczone są nazwą OPUS.

RĘCZNE OPALANIE– wykończenie powierzchni ręcznie opalanej wykonuje się poprzez wystawienie deski na działanie prawdziwego płomienia. Opalanie powierzchni podłogi jest wyjątkową metodą dającą niezwykły rezultat, ale niewielu producentów porywa się na eksperymentowanie z nią. Doświadczenie, kunszt i zręczność są konieczne, by poradzić sobie z typowym (jak na przykład pękanie) zachowaniem naturalnego drewna pod wpływem wysokich temperatur i by zachować doskonałą jakość produktu końcowego. W wyniku takiej obróbki otrzymujemy typowy efekt zwęglenia drewna, który można osiągnąć tylko dzięki pracy ręcznej. Unikalne opalane podłogi idealnie pasują do wnętrz z kominkiem czy piecem kaflowym a także do stylowych pomieszczeń w hotelach, restauracjach czy sklepach winiarskich.

RĘCZNE POSTARZANIEta metoda obróbki powierzchni jest specjalnością firmy Princ Parket. Polega na umiejętnym obijaniu desek narzędziami ręcznymi, które daje efekt wiekowej podłogi, która zachowuje przy tym swoją najwyższą jakość i wytrzymałość. Postarzane podłogi pasują zarówno do stylowych wnętrz dekorowanych antykami, jak również do oryginalnych kombinacji z nowoczesnym lub industrialnym dizajnem. Są stosowane także w razie potrzeby wymiany jedynie części zabytkowej podłogi lub w pomieszczeniach publicznych, w których zużycie powierzchni podłogi jest intensywniejsze, np restauracje, teatry, muzea, lokale handlowe i usługowe, gdyż świetnie maskuje uszkodzenia.

ŁUGOWANIEługowanie drewna wykonywane jest z użyciem środków, które wchodzą w reakcję z taniną i powodują różnicę wybarwienia w poszczególnych deskach w zależności od jej zawartości, podobnie jak w przypadku powierzchni wędzonych. Niektóre ługi zawierają pigmenty delikatnie wzbogacające różnice kolorystyczne drewna o określony odcień. Mogą być przydatne do wybielania drewna i usunięcia różowego zabarwienia dębu. Wszystkie te powierzchnie w dalszym ciągu można wyrównywać stosując oleje barwiące. Powstaje szeroka paleta dostępnych kolorów, dzięki którym powierzchnie stają się ekskluzuwne, z dużą głębią kolorów.

POWIERZCHNIA GŁADKAwygładzona powierzchnia podłogi to szczególnie łatwe czyszczenie i pielęgnacja. Podłogi przeznaczone dla osób ceniących jednolitą, gładką fakturę podłogi z lekkim połyskiem.

WYBARWIANIE POWIERZCHNIpodłogi Princ Parket są zabezpieczane i wybarwiane naturalnymi olejami marki Biofa. Powierzchnia drewna nasączana jest impregnującym kolorowym pigmentem, który łączy się z olejami Biofa. Szeroka gama kolorów pigmentowanych olejów, które można również łączyć ze sobą, to jeden ze sposobów nadania indywidualnego charakteru wymarzonej podłodze, który w kombinacji np z ługowaniem, wędzeniem czy efektem decapé może dawać zaskakujące kolorystyczne efekty końcowe. Oto przykłady najczęściej wybieranych kolorów oleju i barwione nimi podłogi: Alpine, Brown Olive, Brunett, Cherry, Chocolate, Graphite, Green, Grey, Indigo, Light Grey, Milky, Naturalny, Walnut.

Dodatkowo wybarwienie można urozmaicić stosując w pęknięciach i sękach BARWNY KIT w wielu kolorach.

EFEKT DECAPÉjest najbardziej artystyczną w swym charakterze obróbką w świecie podłóg Princ Parket. Dzięki tej technologii powierzchnia każdego parkietu osiąga oryginalny i atrakcyjny wygląd. Pozwala ona w imponujący sposób podkreślić rysunek drewna- zabarwiony olej pozostaje tylko w liniach np słojów, kontrastując z powierzchnią niebarwioną. EFEKT DECAPÉ odzwierciedla różne aspekty wizualne drewna, zależnie od wyboru innych obróbek, którym zostaje poddane. Przede wszystkim podkreśla piękno i rysunek naturalnych drewnianych słojów. Na powierzchni szczotkowanej prezentuje się bardzo nowocześnie, zaś na powierzchni ręcznie heblowanej wypełnia podłużne żłobienia, dając niebanalny efekt.